Trasa - Janowice - Pleśna - Rzuchowa - Janowice

Rowerowe

Informacje

  • Dystans: 33.0 km
  • Suma podejść: 615 m
  • Suma zejść: 615 m

Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę na Winnicy Uroczysko.

Z winnicy przez 5,2 km jedziemy po płaskim delektując się panoramą regionu po naszej prawej stronie. Po przejechaniu ponad kilometra z prawej strony mijamy jedyny w Małopolsce Modelowy Dom Pasywny, który dzięki odnawialnym źródłom energii jest samowystarczalny. Dom można zwiedzać, należy się tylko wcześniej umówić na spotkanie. Kontynuujemy jazdę. Po kilku chwilach po prawej stronie kolejna winnica – Winnica Pogórze.

Po dojeździe do Lubinki po lewej stronie znajduje się cmentarz wojenny nr 191 a nieco dalej przy OSP stanica rowerowa. Tutaj możemy zrobić krótki odpoczynek, jest również możliwość skorzystania
z toalety.

STANICA ROWEROWA PRZY OSP LUBINKA

Stanica rowerowa w miejscowości Lubinka oddana została do użytku we wrześniu 2018 roku. Swoisty „przystanek” nie tylko dla rowerzystów powstał przy tutejszej OSP przy trasie rowerowej "LEGIONISTÓW": Cmentarz Legionistów w Łowczówku - Rychwałd Klepków - Lichwin Pustki - Lubinka Piekarzówka - Lichwin Nowy Świat
o długości 14 km.

Turyści mogą skorzystać z zadaszonej wiaty grillowej, placu rekreacyjno-wypoczynkowego, ze stacji naprawczej dla rowerów oraz toalety

Świetne miejsce do regeneracji sił przed dalszą podróżą. Stanica rowerowa powstała jako jedna z atrakcji turystycznych na tzw. „Źródlanym Szlaku”.

Tuż przed cmentarzem po prawej stronie biegnie leśna droga, na którą możemy wjechać by po chwili skręcić w lewo i dojechać do cmentarza nr 192.

Po przerwie na zwiedzanie i krótki relaks kontynuujemy jazdę. Na większym skrzyżowaniu skręcamy
w lewo. Kolejne 2,5 km, to lekki zjazd przez las. Po prawej stronie mijamy cmentarz wojenny nr 194
z okresu I wojny światowej. Po wyjeździe z lasu, za cmentarzem skręcamy w prawo i kontynuujemy jazdę przez 2,3 km wąską, asfaltową drogą. W połowie drogi, na granicy Szczepanowic i Pleśnej, rozpościera się panorama na okolicę, w tym na Tarnów. Po dojeździe do centrum Pleśnej, przy cmentarzu skręcamy w prawo aby następnie, skręcić w lewo w kierunku Łowczówka. Przez 700 m, po przejechaniu linii kolejowej oraz mostu na Dunajcu dojeżdżamy do Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego "RELAKS”.

Po odpoczynku wyruszamy w drogę. Naprzeciwko Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „RELAKS”, drogą wzdłuż boiska jedziemy w kierunku Woźnicznej. Po przejechaniu kilometra wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy, którym dojeżdżamy do Rzuchowej, do drogi Tarnów – Pleśna, wcześniej przejeżdżając tory kolejowe w Kłokowej i rzekę Białą. W Rzuchowej, na skrzyżowaniu, szlak niebieski skręca w prawo na Tarnów, natomiast my skręcamy w lewo. Po przejechaniu 1,4 km skręcamy w prawo w kierunku Centrum Produktu Lokalnego, gdzie robimy dłuższą przerwę. Zwiedzanie CPL-u i najmniejszej winnicy w regionie – Epigon, kończy obiad przygotowany z lokalnych produktów.

Wypoczęci i pełni wrażeń wyjeżdżamy z Centrum Produktu Lokalnego, skręcając w lewo i polną drogą jedziemy przez 400 m. Następnie skręcamy w lewo i przez 1,5 km zjeżdżamy do Szczepanowic. Tam, przy widocznym po prawej stronie krzyżu, skręcamy w lewo, by po kolejnych 100 metrach, za kamiennym słupem skręcić w prawo. Po 1,4 km na końcu drogi skręcamy w prawo i przez ponad 1,5 km zjeżdżamy do Dunajca. Przy przystanku skręcamy w lewo i ostro w górę wspinamy się przez 850 metrów by dotrzeć do Winnicy Dąbrówka.

Po zapoznaniu się z asortymentem winnicy i infrastrukturą przez ponad kilometr wspinamy się
w kierunku wieży widokowej, na którą wychodzimy i zachwycamy się panoramami jakie się z niej rozpościerają.

Po zejściu z wieży, skręcamy w prawo a następnie po 200 m w lewo i przez ponad kilometr zjeżdżamy do drogi wzdłuż Dunajca. Skręcamy w lewo. Po przejechaniu pół kilometra mijamy po lewej stronie Octovnię słynącą z produkcji żywych, niepasteryzowanych octów. Wzdłuż Dunajca jedziemy dalej przez 2,9 km.

 

DUNAJEC

Rzeka Dunajec o długości 247 km zajmuje 10 miejsce wśród najdłuższych rzek w Polsce. Jest prawym dopływem Wisły (ujście w okolicy Ujścia Jezuickiego i Opatowca), powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w Nowym Targu. Odcinek w okolicy Tarnowa jest popularnym miejscem wypoczynku w upalne dni. Trzeba pamiętać, iż Dunajec to typowa górska rzeka a jej nurt jest tak silny, iż koryto zmienia się z dnia na dzień, dlatego też nie zaleca się kąpać w Dunajcu lecz na wyznaczonych kąpieliskach czy basenach w okolicy. Jest natomiast rajem dla wędkarzy. 

Tuż za przydrożnym krzyżem skręcamy w lewo i zaraz w prawo. Przez 650 metrów wspinamy się do jednej z najpiękniejszych widokowo winnic – Winnicy Janowice.

Po skosztowaniu produktów z EnoTarnowskie zjeżdżamy do rozwidlenia dróg, na którym skręcamy
w prawo i znów wspinamy się. Tym razem to ostatni odcinek. Dojeżdżamy do Winnicy Uroczysko. Kolacja w formie grilla w centrum winnicy połączona z degustacją win kończy dzisiejszą 30 kilometrową wycieczkę po najpiękniejszych zakątkach gminy Pleśna.

 

Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.

dystans (km) wysokość m n.p.m.