Trasa - Łowczówek - Pleśna - Tuchów - Łowczówek

Rowerowe

Informacje

  • Dystans: 41.0 km
  • Czas trwania: 2 h 37 min
  • Poziom: średni
  • Suma podejść: 650 m
  • Suma zejść: 650 m

Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę przy Ośrodku Sportowo – Rekreacyjnym ”RELAKS” w Łowczówku. Przy ośrodku duży parking, a jeśli korzystamy z transportu kolejowego to stacja kolejowa „Łowczówek – Pleśna”, na której zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Małopolskich i Polregio z Tarnowa do Nowego Sącza, znajduje się nieopodal.

Z Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego ”RELAKS” skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most na Białej i przejazd kolejowy i kierujemy się w kierunku centrum Pleśnej. Od przejazdu kolejowego aż do Szczepanowic, przez 3,6 km jedziemy żółtym szlakiem rowerowym Pleśna – Zgłobice. Po drodze mijamy Kościół Parafialny w Pleśnej oraz grobowiec rodziny Dietlów z Rzuchowej, w którym jest pochowany Franciszek Dietl, brat Józefa Dietla – profesora UJ, prezydenta Krakowa, właściciela Rzuchowej i Woźnicznej. W połowie drogi, na granicy Pleśnej i Szczepanowic, rozpościera się panorama na okolicę, w tym na Tarnów. Po dojeździe do końca drogi, skręcamy w lewo. Kolejne 2,5 km to lekki podjazd przez las. Po lewej stronie mijamy cmentarz wojenny nr 194 z okresu I wojny światowej. Dojeżdżamy do skrzyżowania na Lubince. Ponieważ trasa w większości biegła pod górę – czas na odpoczynek. Warto skorzystać ze stanicy rowerowej zlokalizowanej przy bocznej drodze; na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i po 200 metrach docieramy do wiaty przy OSP.

 

STANICA ROWEROWA PRZY OSP LUBINKA

Stanica rowerowa w miejscowości Lubinka oddana została do użytku we wrześniu 2018 roku. Swoisty „przystanek” nie tylko dla rowerzystów powstał przy tutejszej OSP przy trasie rowerowej „Legionistów” o długości 14 km.

Turyści mogą skorzystać z zadaszonej wiaty grillowej, placu rekreacyjno-wypoczynkowego, ze stacji naprawczej dla rowerów oraz toalety. Świetne miejsce do regeneracji sił przed dalszą podróżą. Stanica rowerowa powstała jako jedna z atrakcji turystycznych na tzw. „Źródlanym Szlaku”.

Za stanicą rowerową  znajdują się dwa cmentarze wojenne z I wojny światowej: nr 191 i 192. Jeśli mamy czas można podjechać i je zwiedzić.

 

Po odpoczynku wracamy na trasę, na skrzyżowanie, które przejeżdżamy i kierujemy się na Rychwałd. Przez 2,8 km podążamy zielonym szlakiem rowerowym, po drodze mijając po lewej stronie niewielki cmentarz wojenny nr 188. Cmentarz wyróżnia się na tle widoku okolicznych pól, gdyż w obrębie nekropolii rośnie 5 wysokich platanów zasadzonych w czasie budowy cmentarza.

Po dojeździe do końca drogi skręcamy w prawo i przez 900 metrów kontynuujemy jazdę wzdłuż pieszego szlaku żółtego. Po drodze mijamy po prawej stronie pomnik upamiętniający Batalion Barbara. Na skrzyżowaniu, tuż przed kapliczką na krzyżu skręcamy w lewo. Przez 6,3 km zjeżdżamy przez Chojnik do drogi wojewódzkiej nr 977, pamiętając że po 4 km lekko odbijamy w lewo. Po dojeździe do DW 977, za piekarnią skręcamy w lewo na Tuchów i Tarnów. Ruchliwą drogą jedziemy przez 6,9 km przez Chojnik, Siedliska i Dąbrówkę Tuchowską. Tuż po wjeździe do Tuchowa skręcamy w prawo na Burzyn, w ul. Prostą. Przejeżdżamy przez tory kolejowe, za którymi skręcamy w lewo. Przez Tuchów przejeżdżamy ulicami: Polną, Kolejową, Reymonta, Jana Pawła II, Florkowskiego Zieloną do Daszyńskiego. Po drodze mijamy ścieżkę pieszą „Skałka”, Liceum Ogólnokształcące, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Tuchów

Tuchów liczy około 6,5 tys. mieszkańców i posiada prawa miejskiej od 1340 r. Miasteczko słynie z corocznego Wielkiego Odpustu, który twa od 1 do 9 lipca. Do klasztoru OO. Redemptorystów, w którym mieści się największe w diecezji tarnowskiej, sanktuarium maryjne z cudownym obrazem, co roku przybywa ponad 100 000 pielgrzymów.

Od kilku lat Tuchów słynie również z największej w regionie imprezy winiarskiej - Międzynarodowego Festiwalu Wina „Tuchovinifest”. Oodbywająca się każdego roku w sierpniu impreza ściąga tysiące enoturystów chętnych skosztować win zarówno lokalnych z terenu EnoTarnowskie jak i krajowych i zagranicznych wystawców.

 

Ulicą Daszyńskiego jedziemy w kierunku Tarnowa. Mijamy żelazny most na rzece Białej z charakterystycznymi, wypukłymi przęsłami o ciekawej nitowanej konstrukcji.

 

Rzeka Biała

Prawobrzeżny dopływ Dunajca mający swoje źródło w Laskowej w Beskidzie Niskim a ujście do Dunajca w granicach administracyjnych Tarnowa za zakładami azotowymi (obecnie Grupa Azoty S.A.) Biała ma charakter rzeki górskiej w górnym biegu, a podgórskiej w dalszym biegu. Długość rzeki to 104 km. Rzeka objęta jest monitoringiem powodziowym a jeden z punktów pomiarowych znajduje się w Golance.

 

Tuż za mostem, na rondzie, jedziemy prosto mijając po prawej stronie klasztor Ojców Redemptorystów.

Po 900 metrach od ronda, po lewej stronie znajduje się restauracja Agawa – czas na obiad.

Po odpoczynku wyjeżdżamy na trasę. Jedziemy w kierunku Tarnowa. Po przejechaniu 700 m skręcamy w prawo do Karwodrzy, w której znajduje się Winnica Jakubowa (2,7 km od ul. Tarnowskiej).

Po powrocie na główną drogę, kontynuujemy jazdę w kierunku Tarnowa. Po 800 metrach skręcamy w lewo na Piotrkowice. Drogą asfaltową jedziemy przez miejscowość. Po przejechaniu 1,6 km skręcamy lekko w lewo (przed domem Piotrowice 10a) w polną drogę. kontynuujemy jazdę przez 700 m; na końcu drogi skręcamy w lewo. Kolejny kilometr to jazda wąską asfaltową drogą. Należy uważać by po 260 m, za mostkiem skręcić w prawo i po kolejnych 100 m także skręcić w prawo. Po kolejnych 650 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Po kolejnym kilometrze, przejechaniu kolejny raz mostu na rzece Biała, dojeżdżamy do stacji kolejowej Łowczów. Jedziemy przez pół kilometra wzdłuż torów kolejowych a następnie kontynuujemy jazdę do Pleśnej również wzdłuż torów i Białej niebieskim szlakiem rowerowym Tarnów – Ciężkowice.

Linia kolejowa nr 96 z Tarnowa przez Nowy Sącz do Leluchowa i Krynicy

Linia została oddana do eksploatacji 18 sierpnia 1876 roku, w dniu 46. urodzin cesarza Franciszka Józefa I. W całości jest zelektryfikowana. Linia ta jest popularnie określana jako „kryniczanka”. Na wielu odcinkach wzdłuż linii kolejowej płyną rzeki: Poprad oraz Biała a także biegną widokowe drogi wojewódzkie nr 971 oraz 977. Jest to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce.

Od stacji Łowczów do Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Relaks” jest 5,2 km, po drodze dwa cmentarze z I wojny światowej nr 170 oraz nr 172.

 

Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.

dystans (km) wysokość m n.p.m.