Trasa nr 2 - Na Śliwkowym Szlaku

Rowerowe

Informacje

  • Dystans: 54.7 km
  • Czas trwania: 3 h 49 min
  • Suma podejść: 1 112 m
  • Suma zejść: 1 113 m

Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę w centrum najpopularniejszej miejscowości nad Jeziorem Rożnowskim, czyli w Gródku nad Dunajcem, na parkingu pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Kultury a boiskiem do piłki siatkowej. Tutaj można zaparkować bezpiecznie samochód. Wyjeżdżamy z parkingu do głównej drogi wojewódzkiej (DW) nr 975. Skręcamy w lewo w kierunku Nowego Sącza. Jedziemy wzdłuż Jeziora Rożnowskiego przez 5,5 km drogą wojewódzką, po kilometrze jazdy docieramy do małej zatoczki z przystanią, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny, m.in. kajaki czy rowerki wodne. Po kolejnych 1,5 km po prawej stronie mały parking, z którego rozpościera się panorama na jezioro.

Jezioro Rożnowskie - pomysł powstania sztucznego zbiornika wodnego wraz z elektrownią powstał pod koniec I wojny światowej. Powódź, jaka miała miejsce w lipcu 1934 roku na Dunajcu, przyspieszyła podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy zbiornika retencyjnego, którego napełnianie rozpoczęto w drugiej połowie 1941 r.,
a zakończono jesienią 1943 r. Całkowita powierzchnia zbiornika wynosi 1600 ha, maksymalna głębokość dochodzi do 30 metrów a pojemność całkowita wynosi ok. 170 mln m³.

Zapora w Rożnowie, to betonowa przegroda o wysokości 32,5 metra i długości 550 metrów. Poniżej zapory znajduje się zbiornik wyrównawczy – Jezioro Czchowskie.

Po kolejnych 2,3 km mijamy pięciogwiazdkowy hotel z własną przystanią, za którym po blisko kilometrze opuszczamy DW 975 skręcając w lewo na Siedlce. Kolejne 25 km to przejazd przez miejscowości Jelna, Jelna-Działy, Słowikowa, Siedlce (za OSP skręcamy w prawo), Łęka (za składem materiałów budowlanych, na końcu drogi skręcamy w lewo na Korzenną, a po kolejnym 1 km skręcamy w prawo), Mogilno, Posadowa Mogilska. Docieramy do Korzennej. Trasa wiedzie słabo oznakowanymi lokalnymi drogami, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na powyższe wskazówki! W miejscowości Mogilno skręcamy w prawo na „Rezerwat Cisy”.

 

„Rezerwat Cisy” powstał w 1963 roku. Zajmuje powierzchnię 35,67 ha. Najstarszy cis w rezerwacie liczy sobie około 560 lat, ma prawie 3,5 metra obwodu pnia i ponad 18 metrów wysokości. By go zobaczyć trzeba wybrać się na północne stoki Jodłowej Góry. Cisy to pierwszy gatunek roślinny w Polsce, który został objęty ochroną, prawdopodobnie już za panowania króla Władysława Jagiełły.

Po przejechaniu odcinka 2,5 km, za lasem skręcamy w lewo i po kolejnych 8 km dojeżdżamy do Korzennej. Tutaj, w centrum miejscowości znajduje się zabytkowy park, a w nim odrestaurowany dwór oraz gospoda, w której zatrzymujemy się na obiad oraz warsztaty rękodzielnicze. 

Po posiłku wyjeżdżamy w kierunku Wilczysk. Po przejechaniu 1 km skręcamy w lewo na Jasienną i Przydonicę. Po kolejnych 200 metrach odbijamy lekko w prawo na Niecew. Przejeżdżamy przez tę miejscowość podziwiając basztę z XIX w. z kamienia łupanego oraz cegły. Kontynuujemy jazdę. Dojeżdżamy do Lipnicy Wielkiej, gdzie znajduje się zabytkowy dwór a przed nim pomnik lotników Brytyjskich Halifax JP-162.

Skręcamy w lewo i „wspinamy” się na Bukowiec. Po 5 km skręcamy w lewo w kierunku Przydonicy (następne 8,4 km przez Jasienną, gdzie możemy zjechać z trasy by poznać gospodarstwo pszczelarskie „Janczosad” – 2,7 km od trasy).

Na końcu drogi skręcamy w prawo na Bartkową–Posadową. Po kolejnych 2,8 km dojeżdżamy do DW 975 z Wojnicza na Nowy Sącz, skręcamy w lewo i jedziemy do ronda, po stronie lewej mijając w głębi szesnastowieczny drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu–Górowej. Na rondzie zjeżdżamy na Nowy Sącz.

Dalej trasa wiedzie wzdłuż Jeziora Rożnowskiego. Po 2 kilometrach dojeżdżamy do parkingu w centrum Gródka nad Dunajcem, do miejsca skąd zaczęliśmy naszą 55 km wycieczkę. Z parkingu podziwiać możemy „Małpią Wyspę” (grodzisko) - obszar szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwat ptaków, niedostępny dla zwiedzających.

Rzeka Dunajec o długości 247 km zajmuje 10 miejsce wśród najdłuższych rzek w Polsce. Jest prawym dopływem Wisły (ujście w okolicy Ujścia Jezuickiego i Opatowca), powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w Nowym Targu. Odcinek w okolicy Tarnowa jest popularnym miejscem wypoczynku w upalne dni. Trzeba pamiętać, iż Dunajec,to typowa górska rzeka a jej nurt jest tak silny, iż koryto zmienia się z dnia na dzień. Nie zaleca się kąpieli w Dunajcu lecz na wyznaczonych kąpieliskach czy basenach w okolicy. Dunajec jest natomiast rajem dla wędkarzy. 

 

Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.

dystans (km) wysokość m n.p.m.