Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę w gospodarstwie „Księżycówka” w Rajbrocie.
Z „Księżycówki” zjeżdżamy do głównej drogi. Za mostkiem skręcamy w prawo. Po 2 km dojeżdżamy do centrum Rajbrotu, mijając po lewej stronie dwa kościoły: stary, drewniany pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz nowy pw. św. Jana Pawła II. Warto zatrzymać się na chwilę i zajrzeć do starej świątyni.
Po krótkim postoju jedziemy w kierunku Wojakowej. W centrum miejscowości znajduje się murowany kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej o ciekawej historii. Budowla zbudowana została około 1363 roku ale na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowana. Wewnątrz zachowała się kamienna chrzcielnica z XV w., oraz barokowy ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pod koniec siedemnastego wieku kościoła w Wojakowej używali Bracia polscy.
Po przejechaniu ok. 500 m za kościołem w Wojakowej możemy skręcić w lewo i po 2,5 km podjeździe dojechać do klimatycznej „Zagrody na Pacanach”.
Za Wojakową znajduje się Porąbka Iwkowska, do której docieramy po 3 km i na końcu drogi skręcamy w lewo na Tymową. Po przejechaniu blisko 3 km dojeżdżamy na obrzeża Iwkowej, lecz przy OSP jedziemy główną droga, skręcając lekko w prawo. Po przejechaniu kilometra dotrzemy do ośrodka zdrowia mieszczącego się po lewej stronie. Tutaj znajduje się jeden z kilku parkingów (oznaczony jako „Parking B”), z którego czerwonym szlakiem gminnym o długości 2,5 km można dawnym traktem węgierskim dojść do wieży na Szpilówce, którą polecamy. Jest to trasa rodzinna, widokowa.
My jedziemy dalej w kierunku Tymowej. Po przejechaniu 1,5 km jest kolejny parking dedykowany osobom, które chcą zwiedzić Szpilówkę, oznaczony jako „Parking A” (z tego miejsca dojście 3,5 km zielonym szlakiem pieszym leśną trasą). Trasa do Tymowej, to przejazd przez las, w którym po lewej stronie od drogi znajduje się rezerwat „Bukowiec”.
Rezerwat leśny „Bukowiec” został utworzony w 1959 roku a ochroną objęto w nim obszar o powierzchni 5,51 ha. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona naturalnego fragmentu buczyny karpackiej wraz ze stanowiskiem kwitnącego i owocującego bluszczu pospolitego Hedera helix.
Do Tymowej zjeżdżamy serpentynami. Po dojechaniu do drogi wojewódzkiej 966 skręcamy w lewo na Muchówkę. W Tymowej na uwagę zasługuje widoczny na skrzyżowaniu drewniany kościół pw. św. Mikołaja Biskupa z XVIII wieku.
Z Tymowej przez Lipnicę Dolną jedziemy do Lipnicy Murowanej. Po przejechaniu 7 km, już w Lipnicy Murowanej skręcamy w prawo na brukowaną ulicę, prowadzącą do kościółka pw. św. Leonarda, który znajduje się na liście UNESCO. Lipnica Murowana przyciąga tłumy turystów i pielgrzymów przez cały rok nie tylko kościółkiem, ale także klimatyczną, drewnianą zabudową rynku, a w Niedzielę Palmową ponad 30 metrowymi palmami wielkanocnymi.
Po krótkim odpoczynku jedziemy DW 966 w kierunku Muchówki, aby po 2 km skręcić w lewo w kierunku Rajbrotu. Po kolejnych 1,7 km skręcamy w prawo na mostek i po krótkim podjeździe kończymy naszą wycieczkę w „Księżycówce”.
Możemy też wydłużyć naszą wycieczkę i zaglądnąć do Borówkowego Roju – rodzinnego gospodarstwa, które zajmuje się uprawą borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, malin oraz prowadzi pasiekę pszczelą. Aby tam się dostać należy w Lipnicy Murowanej, po wyjeździe z rynku tuż przed cmentarzem skręcić w prawo na Lipnicę Górną. Gospodarstwo znajduje się na końcu drogi (3,8 km za cmentarzem).
Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.