Trasa nr 4 - Na Śliwkowym Szlaku

Rowerowe

Informacje

  • Dystans: 52.8 km
  • Czas trwania: 3 h 21 min

Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę w centrum najpopularniejszej miejscowości nad Jeziorem Rożnowskim, czyli w Gródku nad Dunajcem na parkingu pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Kultury, a boiskiem do piłki siatkowej. Tutaj można zaparkować bezpiecznie samochód. Wyjeżdżamy z parkingu do głównej drogi wojewódzkiej (DW) nr 975. Skręcamy w prawo,w kierunku Wojnicza. Przejeżdżamy przez centrum Gródka nad Dunajcem i Bartkową–Posadową i po 2 kilometrach dojeżdżamy do ronda. Na rondzie skręcamy w lewo na Rożnów. Dalej trasa wiedzie wzdłuż Jeziora Rożnowskiego. Jedziemy czerwonym „Głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym”, aż do przeprawy promowej na Dunajcu, po drodze zatrzymując się na zwiedzanie Rożnowa (kościół św. Wojciecha, ruiny zamku Jana Amora Tarnowskiego), Roztokę–Brzeziny (warto zaglądnąć do „Osady Młyńskiej” na warsztaty wypieku pieczywa z różnego rodzaju tradycyjnie mielonych zbóż w oparciu o lokalne receptury; z trasy naszej wycieczki 200 metrów przed kaplicą skręcamy w prawo i po kilometrze dotrzemy do osady) oraz Tropie (romański kościół pustelników Świerada i Benedykta). W Rożnowie warto również zwiedzić Izbę Pamięci Ludwika Jerzego Kerna działającą przy szkole podstawowe.

Przez Dunajec przeprawiamy się promem, a następnie skręcamy w lewo na drogę krajową (DK) 75 w kierunku Nowego Sącza.

Przed wyjazdem sugerujemy sprawdzić na stronie internetowej Zarządu Dróg Powiatowych w Brzesku (www.zdp.powiatbrzeski.pl) lub miasta Czchów (www.czchow.pl) czy prom kursuje. Jeśli byłyby przerwy w kursowaniu, proponujemy objazd przez kładkę na Dunajcu w Tropiu i Witowice Dolne (dojeżdżamy do DK 75, kierujemy się na Nowy Sącz).

Po przejechaniu 5 km, mijając zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, skręcamy w prawo na Iwkową.

Zamek Tropsztyn wzniesiony na skalistym wzgórzu w I połowie XIV w., w pełni zrekonstruowany, jeden z najpiękniejszych w Polsce przykładów zamku rycerskiego wzniesionego z kamienia. Jeden z wielu zamków jakie znajdowały się wzdłuż historycznego szlaku handlowego z Węgier wzdłuż Dunajca. Zamek udostępniany turystom tylko w wakacje. Podczas zwiedzania można obejrzeć trasę podziemną wiodącą przez lochy zamkowe, ekspozycję poświęconą kulturze Inków (z zamkiem związana jest legenda, mówiąca o tym ż tutaj został ukryty przez potomków króla Inków skarb przeznaczony na odbudowę państwa inkaskiego) oraz trasę u podstawy skały, na której został wzniesiony zamek.

Po przejechaniu 2,3 km, na granicy miejscowości Łęki skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Łososiny Dolnej. W Michalczowej nie skręcamy w lewo, lecz jedziemy prosto mijając po lewej stronie murowany kościół. Po dojeździe do lotniska Aeroklubu Podhalańskiego jedziemy wzdłuż lotniska, aby po dotarciu na końcu drogi skręcić w lewo, a następnie w prawo w kierunku Limanowej. Przez kolejne 3 km jedziemy wzdłuż sadów i rzeki Łososina. W miejscowości Wronowice skręcamy w lewo, w kierunku Tęgoborza i przez miejscowość Łyczanka (tutaj możemy odbić do Stańkowej do „Winnicy Grono”) dojeżdżamy do Świdnika.

Tutaj w gospodarstwie sadowniczym p. Alberta Cebuli (po dotarciu do Świdnika, przed wjazdem na DK 75 z Brzeska do Nowego Sącza skręcamy w lewo, aby po 300 m dotrzeć do gospodarstwa) robimy przerwę na degustację wyśmienitych soków i owocowych przysmaków. Możemy też zapoznać się z produktami „miłość”, „radość”, „czułość”, czy „wolność” w winnicy „Na Dziole” (po wjeździe do Świdnika i przejechaniu 1,5 km od znaku z nazwą miejscowości skręcamy w lewo i jedziemy pół kilometra w górę)

Po przerwie kontynuujemy jazdę. Kolejne 3 km jedziemy drogą krajową nr 75 w kierunku Nowego Sącza przez Tęgoborze (tutaj możemy zjechać z trasy do miejscowości Zawadka na winnicę o tej samej nazwie).

Przy dojeździe do nowego mostu na Dunajcu możemy zrobić sobie krótką przerwę na punkcie widokowym przy starym moście. Przejeżdżamy most i skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Po przejechaniu ok. 1 km od zjazdu z DK 75 przez miejscowość Kurów należy skręcić w lewo, gdzie po przejechaniu 1,6 km docieramy do skrzyżowania z DW 975, na którą wjeżdżamy skręcając również w lewo. Jazdę główną drogą kontynuujemy aż do Gródka nad Dunajcem mijając po drodze pięciogwiazdkowy hotel z własną przystanią, mały parking, z którego rozpościera się panorama na jezioro oraz zatokę z przystanią gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny, m.in. kajaki czy rowerki wodne.

Jezioro Rożnowskie - pomysł powstania sztucznego zbiornika wodnego wraz z elektrownią powstał pod koniec I wojny światowej. Powódź, jaka miała miejsce w lipcu 1934 roku na Dunajcu, przyspieszyła podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy zbiornika retencyjnego, którego napełnianie rozpoczęto w drugiej połowie 1941 r.,
a zakończono jesienią 1943 r. Całkowita powierzchnia zbiornika wynosi 1600 ha, maksymalna głębokość dochodzi do 30 metrów a pojemność całkowita wynosi ok. 170 mln m³.

Zapora w Rożnowie to betonowa przegroda o wysokości 32,5 metra i długości 550 metrów. Poniżej zapory znajduje się zbiornik wyrównawczy – Jezioro Czchowskie.

Dojeżdżamy do parkingu w centrum Gródka nad Dunajcem, do miejsca skąd zaczęliśmy naszą 53 km wycieczkę. Z parkingu podziwiać możemy „Małpią Wyspę” (grodzisko) - obszar szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwat ptaków, niedostępny dla zwiedzających.

Rzeka Dunajec o długości 247 km zajmuje 10 miejsce wśród najdłuższych rzek w Polsce. Jest prawym dopływem Wisły (ujście w okolicy Ujścia Jezuickiego i Opatowca), powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w Nowym Targu. Odcinek w okolicy Tarnowa jest popularnym miejscem wypoczynku w upalne dni. Trzeba pamiętać, iż Dunajec to typowa górska rzeka a jej nurt jest tak silny, iż koryto zmienia się z dnia na dzień. Nie zaleca się kąpieli w Dunajcu lecz na wyznaczonych kąpieliskach czy basenach w okolicy. Dunajec jest natomiast rajem dla wędkarzy. 

 

Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.

dystans (km) wysokość m n.p.m.