Wycieczka Gromnik

Rowerowe

Informacje

  • Dystans: 23.7 km
  • Czas trwania: 2 h 7 min
  • Suma podejść: 648 m
  • Suma zejść: 648 m

Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę przy stacji kolejowej w centrum Gromnika. Zatrzymują się tutaj pociągi regionalne spółki Koleje Małopolskie oraz Polregio z Krakowa i Tarnowa do Nowego Sącza i Krynicy. Przed budynkiem parking, na którym można zaparkować samochód jeśli wybraliśmy ten środek transportu.

Linia kolejowa nr 96 z Tarnowa przez Nowy Sącz do Leluchowa i Krynicy została oddana do eksploatacji 18 sierpnia 1876 roku, w dniu 46. urodzin cesarza Franciszka Józefa I. W całości jest zelektryfikowana. Linia ta jest popularnie określana jako „kryniczanka”. Na wielu odcinkach wzdłuż linii kolejowej płyną rzeki: Poprad oraz Biała, a także biegną widokowe drogi wojewódzkie nr 971 oraz 977. Jest to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce.

Wyruszamy w trasę. Spod dworca ul. Kolejową do ul. Krynickiej (droga wojewódzka nr 977 z Tarnowa do Grybowa). Skręcamy w lewo i wzdłuż zielonego szlaku pieszego jedziemy przez 5 kilometrów do Policht pamiętając, że po 800 metrach opuszczamy ul. Krynicką skręcając w prawo w ul. Łokietka (przy wjeździe znak „droga wewnętrzna”). Wspinając się do Policht jedziemy ulicami Łokietka następnie Widok i Pogórze. Mniej więcej w połowie drogi, po prawej stronie mijamy 35-metrowy nadajnik radiowo–telewizyjny z 1994 roku.

Polichty, to ważny punkt na edukacyjnej mapie regionu. W latach 1997-2022 istniał tutaj Ośrodek Edukacji Ekologicznej (przeniesiony pod Jamną, do Jastrzębiej), wokół którego wytyczono ścieżki przyrodnicze „Polichty – Sucha Góra” (1,7 km), „Pod Kurhan” (3 km), „Na Budzyń (6,5 km). Wciąż można zapoznać się z różnymi ekosystemami występującymi na tym terenie, ciekawymi zjawiskami przyrodniczymi oraz wieloma chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.

W Polichtach skręcamy w prawo w kierunku Brzozowej. Jedziemy przez 2,4 km. Mijamy krzyż misyjny. Przez blisko kilometr droga wiedzie przez las. Po przejechaniu 1,7 km skręcamy w prawo, po kilkudziesięciu metrach w lewo, po 300 metrach w prawo i po kolejnych 300 metrach, na końcu drogi skręcamy znów w prawo. Wjechaliśmy na żółty szlak pieszy, którym podążamy przez 6,2 km przez Brzozową i Siemiechów aż do Jurasówki. W Brzozowej w 1915 roku urodził się rzeźbiarz i wykładowca krakowskiej ASP - Józef Potępa (zmarł w 1999 r.) - twórca pomnika „Poległym w II Wojnie Światowej” w Bełżcu czy też pomnika Wincentego Witosa w Tarnowie). W Siemiechowie warto zatrzymać się i zwiedzić drewniany kościół  Matki Boskiej Gromnicznej. Ten drewniany kościół parafialny zbudowany na przełomie XV i XVI w. to jeden z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury drewnianej w regionie. Kościół został włączony do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej i z pewnością warto go odwiedzić.

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1440 roku, a obecnie istniejący został zbudowany na przełomie XV i XVI w. W ciągu wieków przeszedł on wiele zmian i remontów. Kościół jest konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z prezbiterium mniejszym od nawy. Wnętrze zdobią elementy późnogotyckiej sztuki, a zachowały się fragmenty polichromii z XVI i XVII w.

Jeśli jesteś miłośnikiem architektury i historii, to z pewnością zainteresuje Cię wizyta w tym pięknym kościele.

Z Siemiechowa wyjeżdżamy w kierunku Zakliczyna DW 980. Po 300 metrach, za kamienną figurą Boga Ojca (rzadko spotykany tego typu pomnik w Polsce) skręcamy w prawo. Wspinamy się na Jurasówkę. Tuż przed ośrodkiem, który od niedawna czynny jest nie tylko zimą ale również latem, oferując letnie atrakcje, można podziwiać panoramę Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego.

Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku JURASÓWKA to miejsce, które zapewni niezapomniane wakacje. Zapraszamy do skorzystania z dwóch stref: zimowej i letniej. Podczas zimy można skorzystać z wyciągu narciarskiego oraz trzech tras o różnym stopniu trudności. Natomiast latem czekają atrakcje takie jak część wodna, trampoliny, modele RC i długa tyrolka. Dodatkowo, w ośrodku można delektować się lokalnymi specjałami w strefie gastronomicznej oraz zorganizować różnorodne eventy i szkolenia.

Po przerwie w ośrodku „Jurasówka” kontynuujemy jazdę żółtym szlakiem pieszym. Po przejechaniu 2,2 km docieramy do „Chaty pod Wałem” – gospodarstwa agroturystycznego usytuowanego pod szczytem Wał (523 m). Za chatą skręcamy w prawo i żółty szlak pieszy zamieniamy na zielony. Po przejechaniu pół kilometra, po lewej stronie trzykilometrowa ścieżka geologiczna w kamieniołomie. W okolicy trzy cmentarze z I wojny światowej: nr 185, 186 oraz 187. Tutaj można skrócić trasę i zjechać do Gromnika (7 km) zielonym szlakiem pieszym.

Za kamieniołomem skręcamy w prawo i jedziemy czarnym szlakiem rowerowym przez 1,3 km. Tutaj przy skrzyżowaniu znajduje się figura Chrystusa. Kontynuujemy jazdę zielonym szlakiem rowerowym przez Lichwin i Chojnik do Siedlisk (7,6 km). Tutaj skręcamy w prawo na drogę wojewódzką i przez 4,5 km jedziemy aż do skrzyżowania z drogą na Biecz. Od Siedlisk aż do ulicy Monte Casino w Gromniku podążamy niebieskim szlakiem rowerowym. Na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich skręcamy w lewo na Biecz, przejeżdżamy przez tory kolejowe i most na rzece Biała.

Rzeka Biała - prawobrzeżny dopływ Dunajca mający swoje źródło w Laskowej w Beskidzie Niskim, a ujście do Dunajca w granicach administracyjnych Tarnowa, za zakładami azotowymi (obecnie Grupa Azoty S.A.) Biała ma charakter rzeki górskiej w górnym biegu, a podgórskiej w dalszym biegu. Długość rzeki to 104 km. Rzeka objęta jest monitoringiem powodziowym a jeden z punktów pomiarowych znajduje się w Golance.

Tuż za mostem, jeszcze w Gromniku, skręcamy w prawo i wzdłuż rzeki ulicami Westerplatte, Monte Cassino (opuszczamy szlak rowerowy, jedziemy wzdłuż szlaku niebieskiego pieszego ąż do stacji PKP), Przychodzkiego (kolejny raz przejeżdżamy przez Białą i tory kolejowe) dojeżdżamy do ul. Krynickiej. Jeśli mamy czas możemy skręcić w prawo (jeśli nie, to w lewo szlakiem do stacji kolejowej) by zwiedzić drewniany kościół pw. św. Marcina Biskupa, który znajduje się przy drodze w kierunku Zakliczyna.

To wspaniała drewniana świątynia rzymskokatolicka, usytuowana w małopolskim Mikroregionie Pogórze. Kościół ten znajduje się na trasie szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim i z pewnością zrobi wrażenie na każdym miłośniku sztuki sakralnej. Zbudowany w 1727 roku z elementów starszej budowli, konsekrowany w 1750, posiada unikalną, nietypową formę wieży, która przyciąga uwagę. Wewnątrz Kościoła znajdują się przepiękne malowidła, rzeźby i elementy wyposażenia, pochodzące z różnych okresów i niewątpliwie zrobią wrażenie na odwiedzających. Nie przegap okazji, by zobaczyć ten wspaniały zabytek!

W centrum Gromnika, przy rondzie znajduje się park podworski z zabytkowym dworem z XIX w., tuż przed parkiem znajduje się Centralny Punkt Informacyjny Źródlanego Szlaku. Warto tam zaglądnąć po inspiracje na kolejne wycieczki po Mikroregionie Pogórze. Przy centrum znajduje się duży parking oraz zadaszona wiata gdzie można odpocząć. 

Zabytkowy Dwór z XIX w Gromniku z parkiem podworskim - Odkryj historię tego urokliwego dworu, który w przeszłości był własnością różnych rodzin, m.in. Dzwonkowskich oraz Szanieckich. W lutym 1927 roku nowym posiadaczem został major Włodzimierz Olszewski. Po burzliwych czasach II wojny światowej, dwór znalazł swoje powołanie jako szkoła powszechna, dając edukacyjne światło młodym umysłom. Obecnie zarządcą tego zabytkowego budynku jest gmina Gromnik. Przekonaj się, jak wiele tajemnic skrywa to miejsce, które z wdziękiem przechodziło przez różne epoki, a teraz tchnie nowe życie dzięki troskliwej opiece gminy Gromnik.

W Gromniku polecamy lokalne restauracje na obiad.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Winnica Rupiówka w Rzepienniku Marciszewskim. Aby tam dotrzeć należy za mostem na Białej zamiast skręcić w ul. Westerplatte kontynuować jazdę DW 980 przez 2 km. Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury (Domem Ludowym) znajdującym się po lewej stronie, skręcamy w szutrową drogę i po 300 metrach docieramy do rodzinnej winnicy Rupiówka, zlokalizowanej w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki w przysiółku o tej samej nazwie, w miejscowości Rzepiennik Marciszewski. To idealne miejsce dla miłośników wina, którzy chcą poczuć unikalny charakter tutejszy win. Właściciele winnicy przez wiele lat poszukiwali idealnych warunków do produkcji wina i zdecydowali się na założenie winnicy na terenie siedliska Rupiówka. Produkcja trwa nieprzerwanie od 2017 roku, a właściciele oferują znakomite wina czerwone i białe. Teren winnicy i okolice są niezwykle urokliwe, idealne na relaksujący spacer z kieliszkiem wina w ręku. Wynikiem Ich pasji jest doskonała jakość wina, którą można smakować na Małopolskim Szlaku Winnym, gdzie winnica Rupiówka została przyłączona w 2020 roku.

 

Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.

dystans (km) wysokość m n.p.m.