Wycieczka Szerzyny

Rowerowe

Informacje

  • Dystans: 33.2 km
  • Czas trwania: 2 h 20 min
  • Suma podejść: 444 m
  • Suma zejść: 449 m

Przedstawiamy jednodniową ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze Mikroregionu Pogórze w oparciu o idee Slow Food Travel. Tym razem rozpoczynamy wycieczkę w centrum Żurowej na przykościelnym parkingu.

Najważniejszą budowlą blisko tysięcznej miejscowości jest drewniany o konstrukcji zrębowej, szalowany, jednonawowy kościół parafialny pw. św. Małgorzaty, wzniesiony w latach 1595-1602. W 1906 roku świątynia została powiększona przez przedłużenie nawy i dobudowanie obszernej kruchty od strony zachodniej. Okna znajdują się tylko od strony południowej.

Z parkingu w Żurowej skręcamy w prawo i niebieskim szlakiem pieszym jedziemy w kierunku Ryglic. Po przejechaniu 2,5 km skręcamy w prawo i kontynuujemy przez kolejne 5,5 km jazdę pieszym żółtym szlakiem przez Krzyżową Górę (479 m) – jedno z wyższych wzniesień Pasma Brzanki.

Pasmo Brzanki (nazywane również Pasmem Brzanki i Liwocza) to górskie pasmo na Pogórzu Ciężkowickim, pomiędzy dolinami rzek: Białej i Wisłoki. Najwyższymi wzniesieniami są Liwocz (562 m) – jednocześnie najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego oraz Brzanka (534 m).

Dojeżdżamy do drogi z Jonin do Swoszowej. Skręcamy w prawo. Po przejechaniu 800 m docieramy do pomnika upamiętniającego zasadzkę pod Górą Gilową. Obelisk stojący po prawej stronie przypomina wydarzenia z 17 sierpnia 1944 r. kiedy to żołnierze I Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich AK zorganizowali udaną zasadzkę na kolumnę niemieckich ciężarówek jadących z Tarnowa w stronę Szerzyn. Kontynuujemy jazdę w kierunku południowym przez malownicze tereny Pasma Brzanki.

Jedziemy dalej na południe. Po kilometrze skręcamy w lewo w leśną drogę. Lasem jedziemy przez ok. 100 metrów. Następnie wyjeżdżamy na drogę w kierunku Swoszowej. Po 1,5 km jazdy dojeżdżamy pod OSP w Swoszowej mijając po drodze szkołę, cmentarz i kolejny na trasie drewniany, jednonawowy kościółek wybudowany nie tak dawno bo w 1958 roku. Przy OSP skręcamy w lewo i podążamy za drogą przez 7,5 km do Czermnej. W tej najbardziej na wschód wysuniętej miejscowości województwa małopolskiego czas na krótki odpoczynek i zwiedzanie jednego z najpiękniejszych małopolskich drewnianych kościółków.

Ten dawny kościół parafialny zbudowany w 1520 roku jest prawdziwą perełką architektury drewnianej. Wewnątrz kościoła znajdują się wspaniałe polichromie ornamentalne i figuralne z 1877 roku, a także wiele cennych zabytków z różnych okresów, takich jak piękny rokokowy ołtarz główny z XVIII wieku.

Kościół św. Marcina w Czermnej to nie tylko miejsce dla wielbicieli historii i sztuki, ale także dla miłośników pięknych krajobrazów. Otoczony jest on malowniczym kamiennym ogrodzeniem z bramą i kapliczkami, które nadają mu wyjątkowego charakteru.

Wracamy w kierunku Swoszowej; po 700 m skręcamy na Szerzyny. Po przejechaniu 3,8 km docieramy do Szerzyn, jednak nie wjeżdżamy do centrum, lecz na pierwszym skrzyżowaniu za boiskiem sportowym skręcamy w prawo w kierunku Żurowej.

Szerzyny, to ponad dwutysięczna wieś, w której znajduje się siedziba gminy. Tutaj na uwagę zasługuje murowany z cegły, z użyciem kamienia, trzynawowy kościół zbudowany w latach 1927-1928 wg projektu Stanisława Majerskiego. Poprzedni kościół z 1565 roku spłonął w 1933 r.

Z Szerzyn do Żurowej jedziemy bocznymi drogami wzdłuż granicy Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Na obrzeżach Szerzyn na uwagę zasługuje mały cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej znajdujący się po lewej stronie drogi.

Cmentarz wojenny nr 32 o powierzchni około 447 m², otoczony jest kamiennym murem. W 7 mogiłach zbiorowych i 30 pojedynczych spoczywa 17 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 117 żołnierzy armii rosyjskiej. Na tylnej linii ogrodzenia znajduje się kamienny krzyż o wysokości 5,5 m, na którym znajduje się napis w języku niemieckim: „Ofiarujcie nam minutę modlitwy, Dla Was oddaliśmy lata naszego życia".

Jadąc w kierunku Żurowej należy uważać aby skręcić ostro w lewo po 1,8 km, następnie w prawo po kolejnych 3,4 km, znów w prawo po 1,1 kilometrze i kolejny raz w prawo po 900 metrach by po 600 metrach dotrzeć do gospodarstwa agroturystycznego i stajni koni „Paryja”. Tutaj przerwa na obiad. Dla osób chcących dłużej pobyć w części wschodniej Mikroregionu Pogórze „Paryja” oferuje atrakcje zarówno latem jak i zimą. Warto tu przyjechać na dłużej. 

Goście mają tutaj do dyspozycji pięknie wykończoną drewnianą chałupę z pełnym wyposażeniem kuchni oraz dużą otwartą werandą. Pod chałupą znajduje się wiata ogniskowa, staw oraz kwieciste kaczeńcowe łąki. Na terenie gospodarstwa można skorzystać z jazdy konnej, wspinaczki skałkowej, wędkowania oraz przemierzenia ciekawych tras rowerowych. Poza tym, w gospodarstwie znajduje się „Szopa Tradycji” z wystawą etnograficzną przedmiotów gospodarstwa domowego.

Przytulne, drewniane zabudowania gospodarstwa „Paryja” leżą w widłach dwóch potoków, pod skalistym wzgórzem. Na terenie ponad 14-hektarowego ekologicznego gospodarstwa rolne hodowane są konie małopolskie i uprawiana jest pszenica orkisz. Można tu poczuć atmosferę wiejskiego życia, połączonego z trudem dnia codziennego, co szczególnie polecamy dla tych, którzy chcą zaznać odrobinę trudu.

Do dyspozycji gości jest drewniana, stylowo wykończona chałupa, w której znajdują się 3 pokoje i łącznie 13 miejsc noclegowych. Hodowane w gospodarstwie konie małopolskie pozwalają zarówno na naukę jazdy konnej od podstaw, jak i na wycieczki, rajdy oraz obozy konne. „Paryja” to idealne miejsce dla rodzin i grup przyjaciół, którzy chcą odpocząć z dala od cywilizacji i w bliskim kontakcie z naturą.

Po obiedzie jedziemy ostatnie 2,7 km do Żurowej. Wycieczkę kończymy w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy, przejeżdżając ponad 32 km.

 

Opracowano na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” przez Pana Marcina Pałacha.

dystans (km) wysokość m n.p.m.